CSR / Pogramy w ramach CSR Vilmorin Garden

							Naszą misją jest
Tworzyć rynek i komunikować rozwiązania, które pomogą hobbystom osiągnąć sukces i satysfakcję w ich ogrodach!

 

 

Programy w ramach CSR Vilmorin Garden

 

Obszar: Partycypacyjny styl zarządzania i komunikacji wewnętrznej

Pracownik z inicjatywą

Doceniamy inicjatywę naszych pracowników. Każdy z nich, który wskaże nam pole do realnych oszczędności lub ulepszeń naszej działalności zostanie przez nas nagrodzony. Staramy się wsłuchiwać w pomysły naszej kadry bo nikt lepiej nam nie powie co mamy robić aby wciąż osiągać przewagę konkurencyjną.

 

 

Obszar: Ekologia

Jesteśmy Bio

Nasiona BIO pochodzą z gospodarstw ekologicznych, w których produkcja odbywa się zgodnie z unijnymi wymogami. W czasie wzrostu roślin matecznych nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin ani nawozów sztucznych. Jako rośliny mateczne nasion Bio stosowane są bowiem odmiany naturalnie odporne lub tolerancyjne na choroby i szkodniki. Dzięki nim uzyskujemy zdrowe warzywa, które są wolne od sztucznych związków wywołujących choroby i alergie. Nasiona BIO są idealnym rozwiązaniem dla zwolenników zdrowego trybu życia, którzy w swoim ogrodzie chcą uprawiać rośliny zdrowe i smaczne bez stosowania zbędnych środków chemicznych. Nad zgodnością produkcji z zasadami rolnictwa ekologicznego czuwa jednostka certyfikująca Agro Bio Test sp. z o.o. Sukcesywnie zwiększamy udział nasion z serii bio w naszym asortymencie. Obecnie już 11% naszych produktów w gamie premium stanowi linia bio.

 

Eko- ekspozycja

W sezonie 2014/2015 rozpoczniemy pilotażowy program sprzedaży towarów na standach przygotowanych z drewnianych palet. W pełni nadających się do ponownego użycia jak i recyklingu. Początkowo na takich standach sprzedawać będziemy agrowłókniną biodegradowalną.

 

Torebkujemy- recyklingujemy

Wszystkie torebki, w które zapakowane są nasze nasiona nadają się do stuprocentowego recyklingu i tylko od nas samych zależy czy wrócą do nas kiedyś przetworzone. Wierzymy, że tak się dzieje!

 

Program recyklingu śmieci przemysłowych

Jako przedsiębiorstwo uczestniczymy w programie selektywnej zbiórki odpadów. Wszystkie odpadki jakie opuszczają naszą firmę są posegregowane i gotowe do dalszego przetworzenia. W zeszłym roku zutylizowaliśmy…….. ton makulatury, ……. ton odpadów plastikowych oraz ……….. ton złomu.

 

Sortowanie śmieci biurowych

Ponieważ ściśle przestrzegamy norm recyklingu śmieci przemysłowych postanowiliśmy jeszcze zadbać o odpady powstające w biurze. Do koszy przy biurkach wyrzucamy jedynie papier, a w kuchni sortujemy na poszczególne frakcje pozostałe odpady.

 

 

Obszar: Zobowiązania społeczne

Działania

Od wielu lat Vilmorin Garden podejmuje zróżnicowane działania z zakresu CSR, teraz chcemy zaangażować dystrybucję do wspólnego rozwoju tej filozofii.

Zaproponowaliśmy naszym partnerom biznesowym przyłączenie się do praktyki „Razem z Vilmorin Garden wspieram Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?” i Klinikę Budzik."

Podjęliśmy współpracę z Fundacją „Akogo?” i kliniką Budzik, aby wspierać dzieci znajdujące się w śpiączce. Chcemy pomóc fundacji, aby dzieci miały opiekę oraz by specjaliści pomogli im się obudzić i powrócić do życia.


W ubiegłym roku, jako jedyni w branży ogrodniczej zostaliśmy wyróżnieni w Raporcie ”Odpowiedzialny biznes w Polsce 2016. Dobre praktyki” za realizację 3 celu DOBRE ZDROWIE I JAKOSĆ ŻYCIA, określonego przez ONZ w Celach Zrównoważonego Rozwoju, który brzmi:

„Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt”.

 


Fundacja „Piłka jest piękna”

Mając na uwadze problem jaki często dotyka konsumentki choroba - nowotwór piersi, podjęliśmy działania mające na celu propagowanie profilaktyki.

Działania podjęte przez firmę VILMORIN GARDEN to część akcji prowadzonej przez Fundację „Piłka jest Piękna” - „Razem wygrywamy z rakiem piersi” a jej symbolem jest różowa kartka, którą umieściliśmy na specjalnym , dedykowanym opakowaniu z  nasionami różowej niezapominajki.

 

Fundacja Drabina Rozwoju

Nasza współpraca z Fundacją Drabina Rozwoju dotyczy wsparcia i pomocy przy projekcie Ogrodu Doświadczeń, który powstanie w ramach Multimedialnego Centrum Natura w Ostrołęce. Razem z Fundacją pracujemy nad przygotowaniem programu edukacyjnego, który będzie prowadzony w salach ćwiczeń, a jego zakres tematyczny będzie wiązał się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z uprawą roślin i zdrowym stylem życia. 


Fundacja BARKA

Od 2015 roku współpracujemy z Fundacją Pomocy Wzajemnej BARKA. Na dzisiaj nasza umowa dotyczy prac konfekcjonowania w siedzibie BARKI. Fundacja Barka jest organizacją pozarządową. Jej celem jest rozwój społeczny grup marginalizowanych, zapewnienie im szansy odbudowy życia przez stworzenie programu pomocy wzajemnej, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości w społeczeństwie obywatelskim.

http://barka.org.pl/


 

Wspieramy lokalne społeczności

Współpracujemy z lokalnymi organizacjami wspierającymi rozwój idei ekologii, ogrodnictwa. Jesteśmy przekonani, że współpraca z lokalnymi społecznościami przejawia się obopólnymi korzyściami. Sprawia nam radość kiedy możemy wesprzeć jakąś lokalną inicjatywę i kiedy dostrzegamy, że dzięki naszym nasionom, kiełkują także wspaniałe kontakty między ludzkie. Zachęcamy organizacje pożytku publicznego, które zajmują się krzewieniem wiedzy o ogrodnictwie do współpracy. Dotychczas mieliśmy przyjemność współpracy między innym z:

Kolektyw Kąpielisko- otwarta inicjatywa współtworzenia ogrodu społecznego przez mieszkańców na terenie obecnie nieczynnego kąpieliska letniego. Działalność Kolektywu skupia się wokół stworzenia ogrodu społecznego, który stanie się miejscem umożliwiającym bezpieczną uprawę własnych ekologicznych warzyw i ziół. https://www.facebook.com/kolektywkapielisko?fref=ts

Ogród Łazarz- W ramach projektu mieszkańcy Łazarza we współpracy ze studentami School of Form oraz Uniwersytetu Przyrodniczego, wspierani przez socjologów, antropologów, lokalnych aktywistów i liderów, zaprojektowali ii stworzyli wspólną przestrzeń – mały ogród. Eksperyment uprawy roli – być może owoców, warzyw, kwiatów – to początek tworzenia więzi, zapowiedź procesu, który prowadzi od uprawy do partycypacji.

https://www.facebook.com/groups/540247426026208/?fref=ts

Generator Malta- jest projektem społecznym tworzonym przez Malta Festival Poznań od 2013 roku z myślą o społeczności lokalnej. Zaprasza do wspólnego działania, bycia ze sobą i stawiania pytań o otaczającą nas rzeczywistość poprzez udział w projektach artystycznych, zabawę oraz publiczną debatę.

https://www.facebook.com/generatormalta?fref=ts

http://generator.malta-festival.pl/

 

Pomagamy wykazać się młodym architektom krajobrazu…

Jesteśmy partnerem konkursu Slow Park Projekt. Jest to ogólnopolski konkurs projektowy dla studentów uczelni wyższych, kierunków Architektury Krajobrazu i Ogrodnictwa. Głównym celem konkursu jest promocja zrównoważonego projektowania. Projekt miejskiego zieleńca  jako nowoczesna i przyszłościowa alternatywa dla miejskiego ogrodnictwa. Stanowi wyzwanie projektowe dla młodych architektów i ogrodników. Ma przełamywać stereotyp w postrzeganiu i projektowaniu zieleni przestrzeni publicznej. Zwycięskie projekty na rewitalizację wybranej przestrzeni miejskiej, stworzone przez studentów uczelni wyższych kierunków Architektury Krajobrazu i Ogrodnictwa, zostaną zrealizowane przy współpracy z Zarządami Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

 

Pracujemy dla dobroczynności

Wszyscy chętni pracownicy raz w roku mogą przepracować godzinę dla szczytnego celu. Co roku wspólnie wybieramy cel jaki chcemy wesprzeć i przeznaczamy na niego równowartość jednej godziny naszej pracy.

 

Siejemy naszą wiedzę

Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Wierzymy, że także w ten sposób możemy rozwijać rynek i przyczyniać się do wzrostu również naszych partnerów biznesowych. Od września 2013 roku realizujemy projekt szkoleniowo- doradczy dla blisko 80 naszych kontrahentów. Celem prowadzonych przez nas działań jest wzmocnienie jakości procesu zarządzania przedsiębiorstwem oraz zasobami ludzkimi poprzez wymianę doświadczeń oraz coaching. W realizację tego projektu zaangażowaliśmy prawie cały dział sprzedaży naszej firmy. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie projektu Siewca Wiedzy:

http://siewcawiedzy.pl/

 

Obszar: Komunikacja zewnętrzna

Więcej o naszym działaniach na rzecz biznesu społecznie odpowiedzialnego znajdziesz na naszym profilu na Facebook’u

 

Obszar: Zdrowie i bezpieczeństwo

Zdrowie

Nie ma dla nas nic cenniejszego niż zdrowie. Każdy z naszych pracowników może przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego Medicover. Każdy z nas ma dostęp do identycznego- pełnego pakietu medycznego. Czeka na nas 24 specjalistów oraz bogaty pakiet ok. 240 różnego rodzaju badań i zabiegów ambulatoryjnych w ponad 600 placówkach medycznych na terenie całego kraju! Zakres usług medycznych jest równy dla wszystkich. Bo zdrowie każdego z nas jest równie cenne. Cenimy także zdrowie rodzin naszych Pracowników, dlatego oferujemy możliwość dokupienia pakietu medycznego w bardzo korzystnych cenach dla członków rodzin.

 

Wsparcie socjalne

Naszym Pracownikom proponujemy szeroki wachlarz  wsparcia socjalnego. Co roku przeznaczamy na ten cel niemal maksymalną kwotę na jaką pozwalają nam przepisy o odpisach na Fundusz Socjalny. Finansowo wspieramy naszych pracowników w organizacji ich wypoczynku, a także dofinansowujemy wypoczynek ich dzieci. Zdajemy sobie sprawę jak poważnym wyzwaniem jest wyprawka szkolna, dlatego co roku przed pierwszym dzwonkiem w szkole pomagamy finansowo tym pracownikom, którzy tego potrzebują.  Ułatwiamy rozwój duchowy poprzez dofinansowanie biletów na imprezy kulturalne, sportowe czy rekreacyjne. Utrzymujemy stała rezerwę w Funduszu Socjalnym na wypadek zdarzeń losowych naszych pracowników, tak aby w razie nagłej potrzeby wesprzeć ich. 

 

Bezpieczeństwo

Od 2007 pracujemy w nowoczesnym budynku magazynowo biurowym. Używamy coraz nowocześniejszego sprzętu, który regularnie przechodzi wszelkie badania techniczne. Nieustannie inwestujemy w park maszynowy i zaplecze logistyczne. To wszystko pozwala nam się pochwalić minimalnym wskaźnikiem liczby wypadków przy pracy oraz niską ilością opuszczonych dni w pracy z powodu chorób czy wypadków, ale przede wszystkim pozwala nam mieć poczucie, że pracujemy w bezpiecznym środowisku.

 

 Vilmorin Garden w Raporcie ”Odpowiedzialny biznes w Polsce 2016. Dobre praktyki”

 

Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. Działania firmy Vilmorin Garden jako jedynej z branży ogrodniczej znalazły się w tej publikacji. 

15, jubileuszowa edycja zawiera opisy praktyk 180 firm, które swoje działania realizowały w 2016 roku. W porównaniu z rokiem 2015 liczba ta wzrosła o około jedną czwartą. Nigdy wcześniej tak wiele firm nie zgłosiło swoich działań CSR do publikacji.

Po raz pierwszy Vilmorin Garden miał przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

W tym roku raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” po raz pierwszy połączony został z globalnymi 17 Celami Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDG), ustanowionymi przez ONZ w 2015 roku. Obok tradycyjnego zakwalifikowania do danego obszaru normy ISO 26000 praktykom w raporcie zostały przyporządkowane również realizowane przez nie cele SDG.

Firma Vilmorin Garden jako jedyna z branży ogrodniczej znalazła się w raporcie, naszym celem jest punkt 3 raportu – zapewnienie wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promowanie dobrobytu.

Vilmorin Garden przekonuje do uprawy własnych warzyw, ziół i kiełków w trosce o zdrowie. Ze sprzedaży produktów dedykowanej linii firma przekazuje 1% obrotu na Fundację Akogo? i klinikę Budzik. Kupujący produkty otrzymują cegiełkę (magnes), aby podkreślić ich udział w praktyce. Do projektu Razem z Vilmorin Garden wspieram Fundację Akogo? i klinikę Budzik przystąpiło ok. 500 centrów ogrodniczych.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8-aLE-keB4o&t=16s

Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi

W styczniu 2018 roku firma Vilmorin Garden nawiązała współpracę z Fundacją Piłka jest Piękna, która realizuje kampanię społeczną Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi.

Fundacja promuje tę kampanię, wręczając Różową Kartkę Życia podczas meczów piłkarskich i innych wydarzeń.

Firma zgłosiła się z inicjatywą, aby kartkę nadrukować na opakowaniu z nasionami niezapominajki i wzmocnić skuteczność kampanii, rozdając opakowanie kobietom. Akcja trwa od lutego 2018 roku.

Wyprodukowano i rozdano 50 tys. torebek z nasionami niezapominajki i z nadrukowaną Różową Kartką Życia.

Po raz kolejny zostaliśmy wyróżnieni w Raporcie ”Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018. Dobre praktyki”

Powyższy wpis znajdą Państwo w Raporcie na str. 188.

 

http://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2019/04/Raport2018.pdf