Porady

trawnik jesienią

Późna jesień to czas, kiedy wszystkie intensywne prace w ogrodzie są już zakończone, a jedynie o czym myślimy to przygotowaniu roślin do spokojnego snu zimowego. To idealna chwila na ostatnie koszenie trawnika na wysokość krótszą niż w sezonie ok. 2-3 cm. Powinnyśmy wykonać również ostatnie wygrabienie murawy i usunięcie wszystkich resztek roślinnym, a także suchych liści. Jeśli mamy zbyt kwaśną ziemię radzimy wysypać wapno na trawę w terminie kiedy już jest zakończony intensywny wzrost źdźbeł, w praktyce jest to wczesna wiosna lub właśnie jesień. Wapnujemy podłoże w celu podniesienie PH, a co za tym idzie zmniejszenia populacji mchu, który woli kwaśne podłoże. Zimą nie powinnyśmy chodzić po trawniku na który spadł już śnieg. Tworzą się tam warunki beztlenowe, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, a także przyczynia się do gnicia trawy. Odradzamy również usypywania na murawę śniegu z dróg dojazdowych oraz ścieżek, może to spowodować zbyt duże zasolenie, a także gnicie całych placów naszego trawnika.      

Być bardziej Eko

Być bardziej Eko

                Coraz częściej i chętniej sięgamy po produkty ekologiczne i wytwarzane w większej zgodzie z naturą. Trend ten dotarł również do branży ogrodniczej, gdzie ogrodnicy-hobbyści uprawiają warzywa z nasion ze znaczkiem bio lub eko, wzbogacają podłoże nawozami ekologicznymi, najczęściej tymi z biohumusem wytworzonym przez dżdżownice kalifornijskie, sadzą rozsady w doniczki wykonane z torfu, a w razie przymrozków przykrywają warzywa i rośliny w naturalne włókniny. I to właśnie te ostatnie są całkowitą nowością na polskim rynku i warto je nieco przybliżyć szerszej publiczności.

                W gamie biowłóknin, możemy wyróżnić: włókniny wiosenne (do okrycia w razie wiosennych przymrozków, a także przyspieszania wzrostu roślin), włókniny czarne do mulczowania (czyli okrywania podłoża materią organiczną), a także zimowe do okrywania roślin wrażliwych na niskie temperatury. Są one całkowicie biodegradowalne i ekologiczne.

                Biowłókniny wiosenne mogą być wykorzystywane jako okrycie przeciw przymrozkom wczesnowiosennym na  uprawach warzywnych,  a także jako perforowana włóknina, przyspieszająca wzrost warzyw w uprawach tunelowych oraz okrycie do wzrostu pomidorów. Jest ono wykonane, podobnie jak pozostałe włókniny wiosenne, z ziaren zbóż i służy do okrywania pomidorów. Nasza uprawa szybciej urośnie, ponieważ będzie miała cieplej, będzie chroniona przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także uszkodzeniami spowodowanymi przez owady i ptaki. Trwałość biowłóknin wiosennych to ok. 2-3 lata, należy je starannie przechowywać, najlepiej w suchej piwnicy.

                Biowłókniny do mulczowania, to naturalne czarne folie, wykonane z ziaren zbóż, konopi oraz juty. Są przeznaczone pod uprawy warzywne głównie na grządkach ogrodowych. Ta włóknina jest dostosowana do długości cyklu uprawy i tak wraz z jesiennym wykopywaniem naszych upraw, można ją od razu przekopać wraz z ziemią. Naturalnie się w niej rozłoży, wzbogacając podłoże w składniki mineralne, pochodzące z naturalnych komponentów.

                Biowłókniny zimowe posłużą nam do zimowego okrywania roślin wrażliwych na przymrozki. Możemy tu wyróżnić 2 warianty włóknin. Pierwszym jest już gotowy kaptur do okrycia rośliny, drugim natomiast mata, którą możemy dowolnie dysponować. Podobnie jak włóknina wiosenna, jest ona wykonana z ziaren zbóż i jest trwałość określa się na ok. 2-3 lata, przy przechowywaniu w suchym miejscu. Chronią nasze rośliny przez wiatrem, mrozem, a także niską temperaturą.

                W świecie gdzie "rządzi" plastik produkty naturalne są coraz częściej poszukiwane. Naturalne włókniny marki Vilmorin to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy chcą żyć w zgodzie ze sobą, a także otaczającą ich naturą. Włókniny są wykonane m.in. z ziaren zbóż, juty i konopi oraz są całkowicie naturalne. Zachowują się podobnie jak włókniny wykonane ze sztucznych składników. Chronią nasze rośliny przez nadmiernym nasłonecznieniem, uszkodzeniami spowodowanymi przez owady oraz ptaki, wiosną przyspieszają nasze upraw, przez cały sezon dbają o to, aby nasze warzywa rosły zdrowo, a zimą otulają je i otaczają opieką przez niską temperaturą i silnym wiatrem.

Skorzystaj z bezpłatnych porad ogrodniczych!

Proponujemy praktyczne, darmowe porady eksperckie dotyczące projektowania, realizacji oraz całorocznej pielęgnacji ogrodu i roślin balkonowych. Naszym Ekspertem jest Mirosława Winiszewska. Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące pytanie znajduje się już w naszej bazie, dlatego zachęcamy do przejrzenia archiwum przed zadaniem pytania.

zadaj pytanie ekspertowi

archiwum porad eksperta...